شناخت رنگ در طراحی داخلی - مبلمان و اکسسوری گونای هوم

وبلاگ

شناخت رنگ در طراحی داخلی

شناخت رنگ در طراحی داخلی - گونای هوم

در این مطلب از گونای هوم میخواهیم به مطلب شناخت رنگ در طراحی داخلی بپردازیم. و به این واسطه بتوانیم ترکیب رنگ مناسبی برای خانه یا محل کار خودانتخاب کنیم.

شناخت رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

انتخاب رنگ در طراحی داخلی همیشه کار سختی بوده و هست . اما اگر شما قوانین اصلی و کلی را بدانید این کار به سختی قبل نخواهد بود. در این مطلب ما به شما این قوانین را آموزش میدهیم. تا به شناخت خوبی در این باره برسید و بتوانید. یک ترکیب رنگ زیبا برای خانه خود بسازید و فضایی دل نشین را برای خود و خانواده خود به ارمغان بیاورید.

البته این مطلب به تنهایی کافی نیست و به شما پیشنهاد میکنم که مطلب روانشناسی رنگ در طراحی داخلی را بخوانید.

با ما در اینستا یا واتساپ گونای هوم جهت دیدن نمونه کار ها یا مشاوره در ارتباط باشید.

دایره رنگ چیست؟

احتمالاً تابحال اسم دایره رنگ به گوشتان خورده . یا تصویر آن را بار ها در جاهای مختلف دیده اید اما میدانید که چطور میشود از آنها استفاده کرد یا هر رنگ چه مفهومی دارد؟

دایره رنگ در واقع یک راهنمای عالی برای شماست تا بتوانید رنگ مورد نظر خود را پبدا کنید. این ابزار نه تنها در طراحی داخلی بلکه در تمام طراحی ها از طراحی سایت گرفته تا نقاشی کاربرد دارد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی شما میتوانید از پالت های رنگ دیجیتال نیز استفاده کنید. که به شما دو نوع کد رنگ میدهند.

1- کد رنگ rgb: که شامل سه شماره است که نمایان گر درصد دخالت هر رنگ اصلی است که این شماره ها از 1 تا 255 است .

2- کد رنگ # : در این نوع کد بعد از یک # تعدادی حروف انگلیسی و عدد می آید که نمایانگر رنگی خاص است .

شناخت رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگ های اصلی

دایره رنگ رنگ های اصلی

همه ما بدون استثنا در پیش دبستانی این رنگ های اصلی که پایه اصلی تمام رنگ ها هستند را آموختیم. که سه رنگ قرمز، آبی و زرد هستند.اینها تنها سه رنگ متنوع هستند که نمی توانند از ترکیب رنگها ساخته شوند. آنها از این لحاظ اولیه هستند که تقریباً رنگهای آغازین یا شروع کننده هستند. برعکس ، همه رنگ ها را می توان از ترکیبی از مقدماتی بدست آورد.

شناخت رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگ های ثانویه

دایره رنگ رنگ های رنگ های ثانویه

این رنگ ها عموما از ترکیب رنگ های اصلی به دست می آیند. به نوعی با یک درصد یکسان از رنگ های اصلی شما میتوانید به این رنگ ها برسید.نارنجی (قرمز + زرد) ، سبز (آبی + زرد) و بنفش (آبی + قرمز). اینها نیز به طور مستقیم از سه مقدمات مقدماتی بر روی چرخ قرار دارند.

 

رنگ های سوم

دایره رنگ رنگ های رنگ های سوم

این رنگ ها بسته به درصد استفاده از رنگ های اصلی متفاوت خواهند بود همانطور که در تصویر میبینید طیف رنگی آنها یکسان است امامیزان کم رنگی و پر رنگی آنها متفاوت است. شش رنگ سوم موجود در چرخ رنگ از ترکیب رنگ اصلی و رنگ دوم ساخته شده اند. زرد نارنجی ، زرد سبز ، آبی آبی ، آبی بنفش ، قرمز بنفش و قرمز نارنجی.

شناخت رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

حال که دانشی کلی در رابطه با دایره رنگ پیدا کردیم بیااید کمی بیشتر این مفاهیم را درک کنیم و بشناسیم.

دایره رنگ انواع رنگ ها

رنگ اصلی یا (hue): این رنگ ها عموما در لبه بیرونی دایره رنگ قرار دارند و درواقع شکل اصلی و پایه هر رنگ است. همانطور که در بالا درمورد آن صحبت کردیم. این حالت پر رنگ ترین و جیغ ترین حالت ممکن برای رنگ است.

tint : این رنگ ترکیبی از رنگ اصلی و مقداری رنگ سفید است که منجر به روشنی رنگ میشود و از جیغی رنگ کم میکند.

tones : این رنگ ترکیبی از رنگ اصلی و مقداری خاکستری که خود این خاکستری حاصل ترکیب دو رنگ سیاه و سفید میباشد. که منجر به تولید این طیف میشود.

سایه یا (shades): این طیف وقتی ساخته میشود که مقداری رنگ سیاه به رنگ اصلی اضافه شود.

شناخت رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

طرح های رنگی

طرح های رنگی به عنوان راهنما برای چیدن مواد و رنگ ها در یک فضا عمل می کنند و می توانند جهت کلی طراحی یک فضا را تعیین کنند. طرح ها می توانند با یک تصویر الهام بخش ، یک تکه پارچه ، نمونه رنگ ، یک دکوری خریداری شده شروع شوند یا با رنگی شروع می شوند که شما به راحتی می خواستید در خانه خود داشته باشید.

در اینجا دایره رنگ وارد میشود. سه نوع طرح رنگی می تواند مستقیماً از دایره حاصل شود. در این قسمت دقیقا به شما نشان میدهیم که چگونه با داشتن یک رنگ رنگهای مناسب برای ترکیب با آن را بدست آورید. تا بتوانید دکوراسیون چشم نواز تری داشته باشید.

 

رنگهای مشابه (analogous)

دایره رنگها رنگهای مشابه (analogous) - شناخت رنگ در طراحی داخلی - گونای هوم

رنگهای مشابه مستقیماً در سمت چپ و راست یک رنگ روی چرخ قرار می گیرند. این رنگهای هماهنگ و ایده آل برای طرحهای تک رنگ هستند. در واقع شما با استفاده از دایره رنگ میتوانید به این نکته پی ببرید. که چه رنگ هایی همسو با رنگ انتخابی شما هسند.

 

رنگهای مکمل

شناخت رنگ در طراحی داخلی - گونای هوم

این رنگی است که به طور مستقیم بر روی دایره رنگ رو به روی هم قرار گرفته است (تصور کنید یک خط مستقیم از وسط دایره کشیده شده است). هر رنگ دقیقاً یک رنگ مکمل کاملاً متضاد دارد. اینها معمولاً به عنوان رنگهایی به کار می روند. که به طراحی شما معنا و مفهوم میبخشند.

 

رنگ های سه گانه

دایره رنگ رنگ های رنگ های سه گانه

این سه رنگ به طرز حیرت انگیزی مثلثی را بر روی چرخ رنگ ایجاد می کنند. می توانید آنها را در یک سوم دور چرخ به طور مساوی فاصله دهید. اینها طرح هایی با کنتراست بالا هستند که کاملاً فضایی پر از شخصیت را ایجاد می کنند. اگر می خواهید در حالی که هماهنگی را حفظ می کنید ، رنگ و شخصیت را در خانه یا محل کار خود تزریق کنید. یک طرح سه گانه انتخاب عاقلانه ای است.

شناخت رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگهای گرم و سرد

یک مفهوم بسیار مهم برای طراحان داخلی ، مفهوم رنگ های گرم و سرد است. در این قسمت این دو مفهوم را بررسی میکنیم.و نحوه ی  استفاده از این دو نوع رنگ را در فضای داخلی خانه یا محل کار را به شما یاد میدهیم. به طور کلی رنگ های گرم دارای ته رنگ قرمز و رنگ های سرد دارای ته رنگ آبی هستند.

رنگ های گرم و سرد روی دایره رنگ به نصف تقسیم می شوند. رنگ های گرم از حدود رنگ زرد تا حدود رنگ قرمز است. در حالی که رنگ های سرد از سبز شروع میشوند و تا حدود رنگ بنفش امتداد میابند.

دایره رنگ - رنگهای گرم و سرد - شناخت رنگ در طراحی داخلی - گونای هوم

برخی از مواد دارای ته رنگ گرم یا سرد ذاتی هستند. که توجه به آنها هنگام طراحی فضای شما نیز بسیار مهم است. زیر بناها باید در اکثر تصمیماتی که در طی روند طراحی داخلی شما گرفته شده تأثیر زیادی داشته باشند. اگرچه رنگهای شما لزوماً “منطبق” نیستند ، اما سازگار بودن ته رنگ شما می تواند فضای منسجمی را تضمین کند.

همچنین فرکانس رنگ ها نیز در با این مفهوم مشخص میشود. بدین صورت که هرچه رنگ یه سمت بنفش میل بکند فرکانس بالاتر و طول موج پایینتر و هرچه به سمت قرمز میل بکند. دارای فرکانس پایینتر و طول موج بالاتر هستند. که این مفهوم رابطه مستقیمی با مفهوم انرژی رنگ ها دارد.

طول موج رنگها

رنگهای دیگری همانند سفید ،سیاه ، قهوه ای ، طوسی و .. را نیز با عنوان رنگ‌های خنثی می‌شناسیم. این رنگ‌ها اغلب از ترکیب رنگ‌های گرم و سرد به دست می‌آیند.

شناخت رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

به عنوان مثال ، یک چوب گیلاس دارای ته رنگی بسیار گرم و کروم (فلز) دارای ته رنگی بسیار خنک است.

به دلیل اینکه درجه حرارت رنگ آنها بسیار متفاوت است. یک شیر آب کروم روی یک میز با چوب آلبالو میتواند هارمونی رنگ را از بین ببرد و جلوه ی چوب را از او بگیرد.

برای ایجاد یک محیط هماهنگ تر ، چوب گیلاس میتواند. توسط لوازم نیکل جلا خورده ، که دارای ته رنگی گرم است میتواند هماهنگ تر با محیط عمل کند. همچنین تزئین کردن اتاق با رنگی گرم و کفی که دارای ته رنگ گرم است.مانند کفی با سنگ مرمر کالاکاتا با رگه های طلایی ، ظاهر را کامل می کند!

یک چوب خنک تر  با وسایل کرومی خوب مطابقت دارد. سنگ مرمر با ته رنگ های آبی می تواند جفت خوبی برای یک طرح رنگی سرد باشد. به عکس زیر کمی دقت کنید.

دایره رنگ و رنگ های گرم و سرد - شناخت رنگ در طراحی داخلی - گونای هوم

با خواندن این مطلب شما اکنون دانشی کافی و کلی نسبت به رنگ ها دارید. و میتوانید با استفاده از دایره رنگ به ترکیب رنگی مناسب برای خانه دست پیدا کنید.

اما این دانش به تنهایی کافی نیست اگر میخواهید به درک بهتری از طراحی داخلی برسید به شما پیشنهاد میکنم حتما مطلب روانشناسی رنگ در طراحی داخلی را بخوانید.

شناخت رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

در ادامه مطالبی که شاید برای شما مناسب باشد را آورده ایم :

پاف را برای تزئین خانه خود امتحان کنید.

انتخاب آباژور دکوری برای خانه

انتخاب گلدان مناسب با طراحی داخلی

با ما در اینستا یا واتساپ گونای هوم جهت دیدن نمونه کار ها یا مشاوره در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + یازده =

Avatar Mobile
منوی اصلی x