روانشناسی رنگ در طراحی داخلی - مبلمان و اکسسوری گونای هوم

وبلاگ

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی - گونای هوم

در این مطلب از گونای هوم میخواهیم به اهمیت روانشناسی رنگ در طراحی داخلی میپردازیم. طراحی داخلی هنری است که شخصیت فرد را با دانش او ترکیب می کند. تا نمایشی قابل توجه از روحیات وی ایجاد کند.

خانه در این مفهوم همانند یک بوم خالی است که طراح روی آن را با رنگ ها پر می کنیم .با تلفیق ظرافت های چوب ، سرامیک و شیشه طراح عمق زیبایی و حرفه ای گری خود را به نمایش میگذارد.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

ما در این مطلب همه ی دانشی که شما نیاز دارید .را گرد هم می آوریم تا یک جریان طبیعی و منطقی در خانه یا محل کار خود ایجاد کنیم. اگرچه طراحی داخلی عمدتا بر خلاقیت متمرکز است ، اما ما همچنین باید از علم رنگ و دانش تلفیق آنها استفاده کنیم.

از آنجا که شما یا خانواده و دوستان و  یا مراجعان و مشتری های شما ممکن است ساعتها را در اتاقهایی که شما طراحی می کنید سپری خواهند کرد ، بنابراین باید روانشناسی رنگها را برای برای راحتی آنه نهایت استفاده را نمایید.

در ابتدا به شما پیشنهاد میکنم که مطلب شناخت رنگ در طراحی داخلی را بخوانید. تا ذهنیت کاملتری نسبت به این موضوع داشته باشید.

با ما در اینستا یا واتساپ گونای هوم جهت دیدن نمونه کار ها یا مشاوره در ارتباط باشید.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ ، دانشی است که چگونه هر رنگ بر روحیه ، عملکردهای شناختی ، خلاقیت و بهره وری فرد تأثیر می گذارد. وقتی فرد با رنگ های آرام بخشی مانند آبی یا سبز احاطه می شود ، احساس آرامش می کند. در حالی که ، اگر فردی با رنگ های روشن و زنده مانند قرمز ، قهوه ای یا نارنجی احاطه شده باشد. احساس انرژی و شور می کند. به همین ترتیب ، رنگ های خنثی مانند سفید یا خاکستری باعث ایجاد آرامش در آنها می شود.

روانشناسی رنگ بر اساس تأثیر علمی رنگهای مختلف و طیف های آن بر مغز انسان است. اگرچه ممکن است اثرات رنگها مشابه باشد ، اما مطالعات نشان می دهد که مغز هر فرد به طرحهای استاندارد رنگی پاسخی متفاوت می دهد.

طرح های رنگی فاکتور مهمی در طراحی داخلی است. رنگ دیوارها ، مبلمان ، عناصر طبیعی ، قطعات تزئینی ، چراغ ها و وسایل همگی نقش مهمی بر روان ساکنین آن محل دارند. آنها ساعتها با ترکیب رنگهایی که شما انتخاب می کنید احاطه شده اند. بنابراین ، همیشه در انتخاب طرح های رنگی شخصیت و خواسته ی افراد ساکن میتواند خیلی کمک کننده باشد. این باعث می شود آنها در خانه خود احساس راحتی و آرامش کنند و باعث افزایش بهره وری در محل کار می شود .

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

بر اساس نتایج مطالعات متعدد در مورد روانشناسی رنگها ، هر فرد واکنش متفاوتی به هر رنگ نشان می دهد. به عنوان مثال ، برخی از افراد رنگ سیاه را دلگیر و تحریک کننده می دانند. با این حال ، چندین نفر دیگر رنگ سیاه را نشان دهنده نظم و عملکرد می دانند. برخی از افراد رنگ قرمز را تهدیدآمیز می دانند در حالی که دیگران آن را الهام بخش می دانند.

بنابراین ، بهتر است از خانواده یا همکاران خود بپرسید که چه نوع طرح های رنگی را بیشتر مورد توجه قرار می دهند. حتی اگر آنها نتوانند رنگ ها را انتخاب کنند ، شما در مورد آنچه آنها دوست دارند و آنچه که دوست ندارند ایده کافی خواهید گرفت. اجازه دهید در مورد اثرات رنگهای محبوب به طور مفصل بحث کنیم تا بتوانید ضمن اجرای ایده های طراحی خود ، آگاهانه تصمیم بگیرید .

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

نقش رنگهای مختلف

بیشتر رنگهای نمایشی ، انرژی زیادی می افزایند و محیط را سرزنده می کنند. آنها همچنین بسته به تراکم رنگی که استفاده می کنید ، در استعداد و جاذبه نقش مهمی دارند. همچنین رنگ های دیگر ملایم تر هستند و اثر آرام بخشی بر حواس دارند. آنها محیط آرامش بخشی ایجاد می کنند که باعث می شود ساکن احساس امنیت و آرامش کند.

در اینجا لیستی از 10 رنگی که در طراحی داخلی و تأثیراتی که بر ذهن انسان دارند استفاده می شود:

 

رنگ قرمز

قرمز -روانشناسی رنگ در طراحی داخلی - گونای هوم

رنگ قرمز پر جنب و جوش ترین رنگی است که احساسات را به طور کامل نشان می دهد. چه سایه های تیره مانند رنگ قرمز و چه سایه های روشن قرمز ژامبون رنگ باشد . آنها فضایی از عشق و رفاقت ایجاد می کنند. اجرای رنگ قرمز در برنامه های طراحی شما هیجان و نشاط را به کل اتاق می بخشد.

می توانید از رنگ قرمز در ساختمان های اداری یا محل کار خانگی ، اتاق نشیمن و علی الخصوص اتاق خواب استفاده کنید. در دفاتر ، رنگ قرمز حس رهبری ، قدرت اراده ، سطح بالای انرژی و دوستی را القا می کند.

هنگامی که در اتاق نشیمن استفاده می شود. رنگ قرمز در تمام سایه های آن باعث القا دوستی و تحریک به مکالمه می شود.اما بهترین کاربرد برای رنگ قرمز اتاق خواب است ، جایی که احساس عشق ، میل و اشتیاق را برافروخته است.

قرمز همچنین احساس خشم و انتقام را القا می کند. به همین دلیل بهتر است آن را با تناژ آرام رنگ مانند سفید یا بژ ترکیب کنید. تا احساسات انسانی متعادل شود. می توانید برای تحریک بهره وری تفاوت های ظریف بیشتری در رنگ قرمز اضافه کنید. اما حتماً به همان اندازه تعریف کنید.

به عنوان مثال ، شما می توانید از رنگ قرمز در یک یا دیوارهای مقابل اتاق خواب استفاده کنید. در حالی که از رنگ های آرام و ملایم در فضای اتاق استفاده می کنید. این باعث می شود که با کمک کنترل رنگهای مکمل مانند: زرد ، یا رنگهای طبیعی سبز روشن یا لمس های سفید ساده ، سطح فشار خون تحت کنترل باشد.

احساسات مرتبط با رنگ قرمز عبارتند از:

شادی ، عشق ، اشتیاق ، تمایل ، رابطه جنسی ، حساسیت.

انرژی ، نیرو ، نشاط ، قدرت.

عزم راسخ ، رهبری ، شجاعت ، قدرت اراده.

عصبانیت ، خشم ، شرارت ، خشم.

خطر ، جنگ

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگ قهوه ای

قهوه ای -روانشناسی رنگ در طراحی داخلی - گونای هوم

انحراف کمرنگ و ملایم تر از قرمز ، رنگ قهوه ای است. رنگ قهوه ای به طور کلی رنگی طبیعی و با ذاتی نرم و اطمینان بخش است. که می تواند در فضاهای بزرگ معجزه کند تا عناصر مختلف مدرنیسم و ​​کلاسیک را همزمان به نمایش بگذارد.

از رنگ قهوه ای بهتر است کم استفاده شود. شما به عنوان یک طراح داخلی باید اطمینان حاصل کنید که رنگ دیوار ، رنگ اتاق و رنگ فضای داخلی کلی باعث گرمی و راحتی ساکنان می شود. پالت رنگی که انتخاب می کنید باید برای الهام بخشیدن به آنها باشد.

قهوه ای تمایل دارد که حواس خود را آرام کند ، شاید استفاده بیش از حد کمی منجر به کم تحرکی و عدم هدف گیری شود. از سوی دیگر ، در ترکیب با سایه و سایر رنگ های طبیعی ، رنگ قهوه ای می تواند نماد انعطاف پذیری و امنیت باشد.

در طراحی داخلی ، رنگ قهوه ای به منظور ایجاد نمای روستایی ، نوستالژیک و فضایی آرام به وفور استفاده می شود. اگرچه ظریف است ، این رنگ مستعد افسردگی است. بنابراین اطمینان حاصل کنید. که آن را با رنگ های شاد مانند زرد ، سفید ، قرمز ، سبز و نارنجی ترکیب می کنید.

احساسات مرتبط با رنگ قهوه ای عبارتند از:

ایمنی ، امنیت ، قابلیت اطمینان ، گرما ، راحتی.

انعطاف پذیری ، روح ، قاطعیت ، استحکام.

غم ، تنهایی ، افسردگی ، انزوا ، بی تفاوتی.

گستردگی ، صراحت ، صراحت ، همبستگی.

قدرت ، قدرت ، پیچیدگی.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگ نارنجی

نارنجی -روانشناسی رنگ در طراحی داخلی - گونای هوم

یکی دیگر از رنگهای برجسته و برجسته نارنجی است. این نماد آفتاب و طبیعت است. نارنجی و تمام سایه های آن تقریباً روی روان تأثیر مثبت دارند. رنگ های دور نارنجی مانند طلا نشان دهنده ثروت و شکوفایی است. این می تواند در شخصیت مشتری یا تمایل او به موفقیت و شهرت منعکس شود.

نارنجی ، دقیقاً مانند قرمز ، میل ، عشق ، رابطه جنسی و اشتها را نیز القا می کند. این رنگ عمدتا بر روی حس تأثیر می گذارد. زیرا مردم را به خوابیدن در ساحل و نوشیدن نوشیدنی های گرمسیری یادآوری می کند.

نارنجی به طور معمول در اتاق های خواب با رنگ های اضافی که جلوه های شدید رنگ را کاهش می دهند. استفاده می شود. همچنین می توانید از آن در مناطق ورزشی برای تحریک افراد به تحرک استفاده کنید.

نارنجی می تواند اشتها را افزایش دهد ، به همین دلیل برای آشپزخانه بسیار مناسب است.

به عنوان مثال ، می توانید از سایه طبیعی و خنثی بر روی دیوارها برای ایجاد اثر آرامش بخش استفاده کنید. سپس چراغ های آویز را با نقش های نارنجی معرفی کنید. یا از صندلی ها و کوسن های نارنجی استفاده کنید تا هار مونی رنگ های اتاق را به هم گره بزنید.

احساسات مرتبط با رنگ نارنجی عبارتند از:

خوشبختی ، آرامش ، شادی ، آرامش ، گرما.

عشق ، جاذبه ، اشتیاق ، رابطه جنسی ، لذت ، تمایل ، دلبستگی.

تشویق ، قاطعیت ، شوق ، تحریک.

موفقیت ، ثروت ، اعتبار ، برجستگی ، شکوفایی ، خرد.

فریب ، خیانت ، پرخاشگری ، تسلط ، بی اعتمادی.

بهبود ، انرژی ، ارتعاشات.

خلاقیت ، شیفتگی ، ماجراجویی.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگ زرد

روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد مترادف با آفتاب است و در نتیجه اثر نور و شادی را گسترش می دهد. زرد همچنین به دلیل ارتباط تنگاتنگ با رنگ طلا ، با عقل و شکوفایی همراه است.

در طراحی داخلی ، رنگ زرد برای آشپزخانه ، مکانهای غذاخوری ، راهروها و حمامها توصیه می شود. این رنگ به طور خودکار روحیه افراد را بالا می برد و باعث می شود اتاق روشن و آفتابی شود.

اگرچه طیف رنگ زرد تأثیر مثبتی بر روان دارند. اما رنگ های زرد مات احساس عذاب ، زوال و بیماری را تحریک می کنند. بهتر است از رنگ زرد در سایه های روشن آن در اطراف خانه استفاده شود.

رنگ زرد همچنین باعث تحریک احساسات غیرقابل کنترل می شود. حتماً از آن کم استفاده کنید. به دلیل تأثیر بسیار خوش بینانه ، یک اتاق کاملاً زرد می تواند فشار خون را بالا ببرد. مغز فشار خون بالا را با احساس خشم مرتبط می کند. بنابراین باعث می شود افراد بدون دلیل خاصی تحریک شوند.

رنگ زرد همچنین به میزان زیادی ظرافت به طراحی داخلی می افزاید. به خصوص هنگامی که با رنگ خاکستری یا سفید همراه باشد. دیوارهای گچ بری زرد با پوشش ها و نقش های خاکستری در دهه 90 محبوبیت زیادی پیدا کرده بود. که به نوعی با مد لباس هماهنگ شده بودند.

احساسات مرتبط با رنگ زرد عبارتند از:

شادی ، خوشبختی ، مراقبت ، صمیمیت.

هوش ، تعالی ، تبعیت ، بهره وری.

انرژی ، طراوت ، طبیعت.

احتیاط ، بیماری ، عذاب ، فروپاشی ، حسادت.

خوش بینی ، دلگرمی.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگ سبز

روانشناسی رنگ سبز

مردم وقتی رنگ سبز را می بینند به طبیعت فکر می کنند. اگرچه ، در حقیقت ، طبیعت می تواند بی رحمانه باشد ، اما روان انسان طبیعت را با طراوت ، آرامش و اعتماد مرتبط می کند.

بنابراین ، رنگ سبز رنگی قدرتمند در طراحی داخلی است. این رنگ به آرامش حواس و کاهش سطح فشار خون کمک می کند.

سبز رنگی کاملاً متنوع است. تناژ مختلف سبز احساسات مختلف را ایجاد می کند. در حالی که رنگ سبز روشن و آبی دارای اثر آرام بخشی است ، اما رنگ سبز تیره بیشتر با حرص و حسادت همراه است. از طرف دیگر ، سبز زیتون برای صلح و هماهنگی در سراسر جهان شناخته شده است.

از رنگ سبز می توان در تناژ مختلف در سراسر خانه استفاده کرد. می توانید از تناژ روشن تر روی دیوارها استفاده کنید و با طیف تیره سبز با گیاهان تضاد ایجاد کنید.

اثر سایه تیره خنثی می شود زیرا گیاهان به طور خودکار طبیعت را به مردم یادآوری می کنند. رنگ سبز بیشتر دارای جلوه ای آرامبخش با احساس امنیت است که آن را به رنگی ایده آل برای طراحی داخلی تبدیل می کند.

احساسات مرتبط با رنگ سبز عبارتند از:

طبیعت ، هماهنگی ، رشد ، باروری.

صلح ، امنیت ، ایمنی ، حفاظت.

شادابی ، شادی ، شفا.

حرص و آز ، حسادت ، جاه طلبی.

نامردی ، بیماری ، درگیری.

آرامش ، صداقت ، راحتی.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگ آبی

 رنگ آبی

آبی برای آرامش بخش ترین رنگ در طراحی داخلی است. با توجه به اثرات روانشناختی رنگ ها ، رنگ آبی ذهن را شل می کند و ضربان قلب ، متابولیسم ، فشار خون را کند می کند.

به ویژه طیف هاییمانند آبی آسمانی و آبی روشن تأثیر شفابخشی بر ذهن دارند. به ساکنین در محل حس دریا را القا می کند. آبی تنها رنگی است که دارای آرایه ای از تأثیرات مثبت است و تأثیرات منفی بر روان نمی گذارد.

شما می توانید از طیف های مختلف آبی در تمام مناطق خانه استفاده کنید. می توانید از تناژ تیره تر مانند آبی سلطنتی به عنوان رنگ های اصلی استفاده کنید و آن را با زرد جفت کنید و برای آشپزخانه ، اتاق بازی و … استفاده کنی.د همچنین می توانید از ترکیب رنگ های روشن و آبی تیره در اتاق خواب و اتاق غذاخوری استفاده کنید.

اگرچه استفاده از رنگ آبی در اتاق های تاریک و با فضاهای کوچک می تواند. احساسی وهم انگیز مانند گرفتار شدن در یخ را ایجاد کند. اما می توانید برای خنثی کردن جلوه ای از رنگ های گرم را اضافه کنید.

بیشتر تناژ تیره آبی با ظرافت ، تجمل و سلطنت همراه هستند ، در حالی که رنگ های یاقوت کبود برجستگی بیشتری به طرح می بخشد. چراغ های آبی نیز به راحتی در چشم قرار دارند و در نتیجه هرگونه ناراحتی را کاهش می دهند. در کل ، رنگ آبی یک رنگ عالی است که با تمام روندهای طراحی داخلی مدرن و معاصر به خوبی کار می کند .

احساسات مرتبط با رنگ آبی عبارتند از:

آرام ، آرامش ، کنترل ، سعادت ، نرمی.

دانش ، خرد ، هوش ، قدرت ، جدیت.

ایمان ، اعتماد ، وفاداری ، راستی ، شجاعت ، صداقت.

شفا ، سلامتی.

ظرافت ، تجمل ، شکوفایی.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگ بنفش

رنگ بنفش

رنگ بنفش معمولاً با ظرافت و سلطنت همراه است. طرح های رنگی بنفش در مناطقی که خلاقیت و طراحی را القا می کنند به خوبی کار می کنند. رنگ های روشن بنفش مانند بنفش یا آلو طراوت به طرح شما می افزایند. در حالی که سایه های روشن بنفش مانند اسطوخودوس و بنفش جلوه ای آرام اما سلطنتی در طراحی شما ایجاد می کنند.

از آنجا که رنگ بنفش از خلاقیت الهام می گیرد ، می توانید آن را به اتاق های لباس ، کمد های مخصوص اتاق خواب ، استودیوهای هنری داخلی یا حتی آشپزخانه اضافه کنید. این رنگ به ویژه در بین نوجوانان نوجوان محبوب است زیرا آنها را به سمت هنرهای خلاق و نمایشی الهام می دهد و به آنها کمک می کند تا مسیر خود را پیدا کنند.

عادی بودن رنگ بنفش در سرسرا یا اتاق نشیمنی که مهمانان شما در آن وقت می گذرانند نیز به خوبی کار می کند. این ماده ذاتی از آرامش ، ظرافت و تجمل است.

احساسات مرتبط با رنگ بنفش عبارتند از:

ظرافت ، تجمل ، ثروت ، ظرافت.

درام ، عمق ، هیجان.

خلاقیت ، رمز و راز.

آرامش ، آرامش ، آرامش.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگ صورتی

رنگ صورتی

رنگ صورتی بر احساساتی که به قلب نزدیکتر هستند تأثیر می گذارد. اگر صورتی و به طور مناسب استفاده شود ، فضای رنگی از عشق و عطوفت ایجاد می کند.

اگرچه رنگ صورتی تا حد زیادی با فمینیسم در ارتباط است. اما هنوز هم می توانید از این رنگ برای جلوه ای مردانه استفاده کنید. الگوهای ساده و طراحی های پیچیده می توانند رنگ صورتی را به سطح کاملاً جدیدی در روند طراحی داخلی مدرن ببرند .

این رنگ احساس راحتی و عشق را تحریک می کند. سایه های پر جنب و جوش صورتی مانند ارغوانی ، گلبهی و … وقتی با رنگ های ثانویه مانند آبی روشن ترکیب می شوند ، به خوبی خود را بیان می کنند. می توانید از آنها برای نشان دادن بازیگوشی الگوهای دیوار هم استفاده کنید.

رنگ صورتی را با رنگ طبیعی یا رنگهای زنده مثل قرمز و سفید برای فرم و عملکرد تکمیل کنید. این نکته در جلوگیری از ، از دست دادن احساسات و شیرینی بیش از حد کمک می کند. صورتی برای ایجاد فضای شاد در رنگ اتاق برای دختران نوجوان یا در اتاق نشیمن و حمام پیشنهاد میشود.

احساسات مرتبط با رنگ صورتی عبارتند از:

شیرینی ، گرما ، راحتی.

عشق ، شفقت ، پرورش.

انطباق ، از دست دادن (به ویژه وابستگی های عاشقانه).

داستان عاشقانه.

تمیزی ، عملکرد ، پیچیدگی.

زرق و برق ، فمینیسم.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگ سیاه

رنگ سیاه

رنگ سیاه همیشه با انعطاف پذیری و ظرافت بسیار خوبی ظاهر شده است. رنگ سیاه نشانگر سادگی و کارایی است. این رنگ در طراحی داخلی و معماری مدرن بهترین عملکرد را دارد.

در یک جبهه روانشناختی ، یک اتاق کاملا سیاه می تواند طاقت فرسا و غم انگیز باشد. با این حال ، اگر این رنگ را با قرمز ، سفید ، آبی یا تقریباً هر چیز دیگری جفت کنید ، کنتراست عالی ای ایجاد می کند.

برخلاف تصور عمومی ، رنگ سیاه و سفید به ویژه در آشپزخانه ، اتاق نشیمن ، اتاق ناهار خوری و سرویس بهداشتی یک انتخاب عالی در طراحی داخلی است.

احساسات مرتبط با رنگ سیاه عبارتند از:

عملکرد ، سادگی.

آرزو ، محافظت

برنج ، افسردگی ، نامرتبی ، وحشت.

ظرافت ، مدرنیسم ، پیچیدگی.

کارایی ، کنترل ، زیبایی.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگ خاکستری

رنگ خاکستری

رنگ خاکستری رنگ خنثی دیگری است که بسیار با ظرافت و سبک ارتباط دارد. اگرچه در مورد تأثیر رنگ خاکستری بر ذهن انسان اختلاف نظر وجود دارد . اما اگر به درستی استفاده شود ، می تواند کاملاً تأثیر مثبت داشته باشد.

برخی افراد رنگ را دلگیر می دانند. با این حال ، رنگ خاکستری را می توان به عنوان خنثی کننده برای طرح های رنگی پر جنب و جوش استفاده کرد.

بهتر است از استفاده از رنگ های خاکستری روشن روی دیوارها خودداری کنید ، اما می توانید از خاکستری تیره روی یک دیوار استفاده کنید. و آن را با رنگ های شاد مانند سفید ، زرد یا صورتی احاطه کنید. همچنین می توانید رنگ های خاکستری را در مبلمان در یک اتاق روشن پیاده سازی کنید. این کار  ظرافت را به طرح می افزاید.

در حقیقت ، رنگ خاکستری احساسات مختلفی را در افراد مختلف ایجاد می کند. تناژ مختلف خاکستری می تواند برای برخی افراد اثر آرام بخشی داشته باشد. در حالی که دیگران را به سمت افسردگی سوق می دهد. القای خاکستری در منسوجات به جای رنگ دیوار ایمن تر است. اگر از آن به عنوان یک رنگ غالب اتاق استفاده می کنید. حتماً مقدار زیادی نور طبیعی وارد کنید تا فضای اتاق بیشتر پذیرا و گرم شود.

احساسات مرتبط با رنگ خاکستری عبارتند از:

فرم ، عملکرد ، بهره وری ، سادگی.

تاریکی ، افسردگی ، استیل.

قدرت ، قدرت ، استحکام ، تعیین ، قدرت اراده.

سبک ، ظرافت ، پیچیدگی.

 

رنگ سفید

رنگ سفید

رنگ سفید یک خنثی کننده جهانی است. اگرچه همه رنگهای طیف اساساً به رنگ سفید در می آیند ، اما در طراحی داخلی ، رنگ سفید به عنوان یک طرح رنگی قدرتمند عمل می کند.

طیف های مختلف سفید مانند عاجی ، یخچالی و .. وجود دارد. که به طور گسترده ای به عنوان یک رنگ استاندارد برای دیوارها و موارد دیگر استفاده می شود. بژ نیز طرح رنگی ترکیبی به خود می گیرد اما همچنان در یک پالت با سفید به خوبی عمل می کند.

رنگ سفید با صلح و آرامش همراه است. به همین دلیل است که امکانات آبگرم ، معماری ژاپنی و فرهنگ های اسکاندیناوی به وفور رنگ سفید را اجرا می کنند. این نشان دهنده پاکیزگی است و تشخیص هر گونه علامت یا کثیفی را در سطح آن آسان می کند.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

رنگ سفید عنوان یک بوم خالی برای پیاده سازی تمام ایده های طراحی شما عمل می کند. از نظر روانشناختی ، طرح رنگ سفید برای افرادی که به بیماری ترس از فضاهای بسته (کلاستروفوبیا) مبتلا هستند. بسیار مناسب است. رنگ سفید باعث می شود اتاق بزرگتر و تمیزتر به نظر برسد. این رنگ برای افرادی که اضطراب و فشار خون دارند نیز به خوبی کار می کند. اثر آرام بخش رنگ خنثی به کنترل ضربان قلب و فشار خون کمک می کند.

سفید نماد زندگی ساده انگارانه است. بنابراین ، ساکنان به ندرت توسط اندام و هیجان آشفته می شوند. شما می توانید از رنگ سفید در هر قسمت از خانه استفاده کنید ، از جمله اتاق خواب ، حمام ، آشپزخانه ، اتاق نشیمن ، اتاق ناهار خوری . یا می توانید به راحتی از رنگ سفید در سراسر خانه استفاده کنید. ان رنگ در ظاهر فضای بصری را افزایش می دهد و تنش را کاهش می دهد.

برای جلوه ای زنده می توانید رنگ سفید را با هر رنگ دیگری جفت کنید. برای یک طراحی لوکس ، می توانید رنگ سفید را با طلایی ، خاکستری یا زرد ست کنید. برای نشاط بیشتر می توانید آن را با رنگ قرمز ، نارنجی یا سبز ست کنید. برای آرامش بیشتر می توانید رنگ سفید و آبی را نیز ست کنید.

احساسات مرتبط با رنگ سفید عبارتند از:

آرامش ، صلح ، هماهنگی

نظافت ، بهداشت

گشودگی ، اعتماد ، برادری

خلاقیت ، چالش ، بهره وری ، کارایی

کنترل ، اثربخشی ، عملکرد

ظرافت ، تجمل ، شکوفایی

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

روانشناسی رنگ یک زمینه عظیم مطالعه است که از نزدیک با طراحی داخلی مرتبط است. این که این یک خانه یا دفتر حرفه ای باشد. یک رنگ بندی صحیح می تواند تفاوت زیادی در زندگی ساکنان ایجاد کند. از آنجا که طراحی داخلی به طور موثرمنعکس کننده شخصیت ساکنین است ، بهتر است از طرح های رنگی استفاده کنید که به آنها احساس راحتی می دهد. به عنوان طراحان داخلی ،  رنگی که انتخاب می کنید. اعم از پاستلی یا پر جنب و جوش ، تأثیر خود را میگذارد.

برای محل های کار ، طیف های قرمز ، سفید و سیاه به بهترین وجهی عمل می کنند زیرا باعث می شود فرد عملکرد خوبی داشته باشد. همچنین باعث ایجاد احساس آرامش و عملکرد بهتر آنها می شود

به همین ترتیب ، برای افرادی که از فشار خون بالا ، اضطراب  یا افسردگی رنج می برند. رنگ های سرد مانند آبی یا سبز ایده آل است. برای بالا بردن روحیه آنها می توانید از رنگ سفید نیز استفاده کنید. از رنگ هایی مانند سیاه ، خاکستری یا قرمز خودداری کنید زیرا این رنگ ها ممکن است احساسات منفی شدیدی را تحریک کنند.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

برای افراد شاد ، رنگ های زرد ، صورتی ، قرمز ، نارنجی و سفید بهترین عملکرد را دارند. نگرش مثبت آنها به همان اندازه سایه های مثبت را در فضای زندگی شان می طلبد.

برای افرادی که سبک لوکس را ترجیح می دهند .طرح های رنگی از یاقوت کبود ، سبز آبی ، خاکستری ، طلایی و قرمز نمایانگر وجود درونی آنها است. این رنگ ها به طراحی داخلی آنها معنا می بخشند و مکمل هنر و تاریخ آنها هستند.

شما به عنوان یک طراح داخلی باید با روانشناسی رنگها آشنا شوید. گاهی اوقات ممکن است تأثیرات روانشناختی رنگ در نقاط مختلف جهان متفاوت باشد. شما می توانید قبل از انتخاب پالت رنگ برای مشتریان خود ، با یک متخصص رنگ مشورت کنید ، تا تعریف دقیقی از شخصیت آنها و رنگ های مناسب آنها داشته باشد.

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی – گونای هوم

در ادامه مطالبی که شاید برای شما مناسب باشد را آورده ایم :

پاف را برای تزئین خانه خود امتحان کنید.

انتخاب آباژور دکوری برای خانه

انتخاب گلدان مناسب با طراحی داخلی

با ما در اینستا یا واتساپ گونای هوم جهت دیدن نمونه کار ها یا مشاوره در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

Avatar Mobile
منوی اصلی x